Hvězdná brána – Bez konce (Unending)

Asgardové žádají své pozemské spojence, aby ve velice nutné záležitosti zamířili k jejich domovské planetě. Na Odysseu tak čeká několika týdenní cesta do vzdálené galaxie, kde na všechny čeká hodně smíšené překvapení. Thor je informuje o rozhodnutí rady se s nimi podělit o veškeré své technologie i vědomosti. Za změnou názoru se podělit s méně vyspělou rasou stojí fakt vymírání jejich druhu. Veškeré snahy o zastavení degradace jejich klonovaných těl naprosto selhaly. Ba naopak se jim při posledním pokusu podařilo docílit pravého opaku. Asgardové dorazili na konec své cesty a než definitivně vymřou, hodlají tu po sobě zanechat nějaký odkaz. Odyssea se tak stane památníkem jejich rasy nesoucím veškeré jejich učení. Hned, jak budou práce na lodi dokončeny, hodlají Asgardové ukončit svojí existenci. Když už není možnost, jak zamezit vymírání, je potřeba zabránit tomu, aby se jejich technologie nedostala do nepovolaných rukou. A zdá se načasování je více než těsné.

V okamžiku, kdy Thor dokončuje instalaci asgardského počítače se na senzorech objevují tři Orijské lodě. Již není na co čekat, je potřeba učinit nezbytné. Odyssea by měla okamžitě opustit orbitu a dostat se do bezpečí. Avšak se stále nefunkčním hypermotorem je potřeba čelit útoku. Zřejmě nadešel čas otestovat nově instalované asgardské zbraně. A ty jak se zdá došly ve vývoji tak daleko, že jsou schopny oslabit a následně i projít orijskými štíty. Tak teď již rychle do hyperprostoru a zamířit zpět k Zemi. Jen kdyby hodnoty narychlo zprovozněného pohonu nevykazovali podivnou abnormalitu. Samantha by proto raději opustila hyperprostor a vše překontrolovala. Krátce nato se za nimi vynořují orijské lodě. Museli je zřejmě sledovat a nejbezpečnější pro ně bude návrat do hyperprostoru. Daná scenérie se ale opakuje. Orijové nějak museli zachytit záření, jenž vydává zdroj asgardského počítače. Mají tedy možnost je sledovat, dokud bude aktivní. A jelikož jsou na něj napojeny všechny lodní systémy, nebude nic lehkého ho odpojit.

Generál nechává většinu posádky Odyssey vysadit u planety s hvězdnou bránou a s SG-1 je rozhodnut se postavit na odpor. Jednu loď se jim již podařilo zničit, tak s trochou štěstí dokáží porazit i další. Avšak dvojice nepřátelských lodí je až příliš. Odyssea v boji přichází o štíty a další zásah pro ni bude ničiví. Proto ve chvíli, kdy orijská loď vystřelí, Carterová aktivuje kolem Odyssey dilatační časové pole. To jí snad poskytne dostatek času k nalezení nějakého schůdného řešení. Je jen otázka, jak dlouho jí to bude trvat. Na zamýšlený fázový posun nemají po deaktivaci dilatačního pole dostatek času. Zřejmě bude potřeba najít způsob, jak jednoho z nich vyslat napříč časem a této prekérní situaci zcela zabránit. Najít řešení návratu v čase, však trvá mnohem déle, než by si kdokoliv přál. SG-1 prožívá na palubě Odyssey téměř celý život, než Sam dostává spásný nápad. Jen kdyby jí to netrvalo tak dlouho. Nyní již nemají dostatek energie pro jeho uskutečnění. Nebože by tu přeci jen ještě jedno řešení bylo?

Comments are closed.