Hvězdná brána – Inaugurace (Inauguration)

Přichází změna politické garnitury a prezident Henry Hayes si vychutnává svůj první den v Bílém domě. Nestačí se však ani pořádně rozkoukat a předseda sboru náčelníků ho informuje o sedmiletém provozu hvězdné brány. Hayes vše nejprve považuje za hloupý vtip, až když mu dochází vážnost situace, tak míří za Kinseym, jemuž se podařilo získat post viceprezidenta. Ten výčitky svého nadřízeného přehlíží a rovnou přechází k vlastnímu shrnutí svých znalostí o projektu. Podle něj během provozu hvězdné brány došlo k nejednomu pochybení a je potřeba provést personální změny. Generál Hammond zkrátka není dostatečně kompetentní k vedení takto významného projektu a to samé se dá říci i o jeho klíčovém týmu SG-1. Pro potvrzení svého požadavku má Kinsey v plánu předložit prezidentovi nezvratné důkazy, které do Bílého domu přichází prezentovat Richard Woolsey.

Ten má pro prezidenta Hayese přichystané pádné argumenty jasné ukazující na nejedno porušení pravidel. SG-1 opakovaně neuposlechla příkazy nadřízených a na vlastní pěst se vydává na nebezpečné mise, které uvrhávají do nebezpečí celý svět. Ten již několikrát jen těsně unikl totální zkáze. Navíc je zřetelně evidentní, že generál Hammond není schopen objektivního velení. Minimálně v jednom případě ohrozil velitelství SGC kvůli svým osobním sympatiím k SG-1. Výměna je tedy přinejmenším na místě, což Kinsey podporuje svou plamennou řečí. Během ní začíná Woolsey pochybovat, zda nepřísahal věrnost špatným lidem. Jeho následující rozhovor v Kinseyho pracovně ho ve všem jen utvrzuje. On se celý život snaží dělat správnou věc a nyní ho podle využili k nekalému získání kontroly nad hvězdnou bránou. A s tím se nedokáže smířit.

Woolseyho kroky proto vedou k předsedovi sboru náčelníku, jehož informuje o svém podezření napojení viceprezidenta Kinseyho na nelegální složky NID. S velkou pravděpodobností to byly právě ony, kdo mu umožnil financovat volební kampaň za příslib přístupu k hvězdné bráně. Avšak takovéto nařčení je potřeba nějak dokázat a jediný, kdo před nějakou dobou dokázal vzdorovat NID, byl generál Hammond. Po svém nečekaném odchodu do důchodu byl opětovně jmenován velitelem SGC. A to muselo mít nějaký důvod. Woolsey míří za generálem, aby si s ním o této záležitosti promluvil. Je si naprosto jist, že musí mít na Kinseyho nějaké kompromitující důkazy. A ty by Woolsey rád předal do příslušných rukou, aby měl Hayes alespoň nějakou možnost ignorovat doporučení svého viceprezidenta, aniž by to byla politická sebevražda.

Comments are closed.