Hvězdná brána – Moebius (Moebius Part 1)

Carterová právě probírá přednosti nově dostavěného Daedaluse, když se v místnosti rozezní telefon. Daniel dostává smutnou zprávu, Catherine Langfordová zemřela. Na jejím pohřbu se seznamuje s její neteří Sabrinou. Ta mu předává medailonek, co pro Catherine tolik znamenal. A to je jen jedna z věcí, co se rozhodla Danielovi odkázat. Po návratu do SGC tak na Daniela již čeká Jack se sarkastickou poznámkou o jeho nakupování na internetu. Na tuhle zásilku musel pořádně zruinovat svůj paypal účet. Když se Daniel probírá snad celou sbírkou Catherine, upoutává jeho pozornost jediná kopie knihy Oko slunce. V ní je zachycena kresba, na níž je vyobrazeno ZPM. Uznavači boha Raa ho používali k náboženskému obřadu, aniž by tušili jeho skutečný význam. Ze skenů oblasti je jasné, že si jej musel při svém odletu ze Země vzít sebou. Ale ví, v jaké době mají ZPM hledat.

A oni ho akutně potřebují pro obranu Atlantidy. To je hodně silná motivace aktivovat antický stroj času a ZPM se zmocnit. Pro Raa je to jen náboženský předmět, takže jeho ztráta nikterak zásadně nenaruší běh dějin. Jack nakonec souhlasí a do minulosti vyráží. Přestrojení za místní obyvatelstvo se dostávají do chrámu, kde proniká Teal´c do pokladnice a zmocňuje se ZPM. Při návratu k antické lodi je ale čeká nepříjemné překvapení. Během noci musela řádit písečná bouře a hlídka jaffů nalezla jejich loď. Jack je rozhodnut na jaffy zaútočit. Samantha je však razantně proti. Tímto krokem by zaručeně ovlivnili běh dějin. Nejlepší pro ně bude vyčkat. Někdy touto dobou došlo v Egyptě k povstání. Stačí tedy počkat a poté si stroj času jednoduše vzít.

O 5000 let později zrovna učí Daniel svou třídu emigrantů, když za ním přichází zástupci letectva. To samé platí pro doktorku Carterovou, nikterak významnou pracovnici kosmického výzkumného střediska. Tito dva se poprvé setkávají v zasedací místnosti, kde jim generál Hammond ukazuje videonahrávku nalezenou během vykopávek. Na ní jsou zachyceni členové SG-1, kteří představují dobové události, tak jak by měly být. Jenže něco se zřejmě nepovedlo. Vše je jinak. Jak se Danielovi nakonec daří zjistit z nalezené destičky, k povstání sice nakonec došlo, jenže Raa si hvězdnou bránu odvezl sebou. Také se mu daří najít poznámku o druhé bráně na Antarktidě. Tuto informaci si však prozatím nechává pro sebe. Rád by s Carterovou přesvědčil Jacka O’Neilla, aby je podpořil. Bez jeho přímluvy je armáda dozajista nenechá projít bránou, jíž právě s přispěním Carterové našly.

Comments are closed.