Hvězdná brána – Montér (Tin Man)

SG-1 naráží na P3X-989 na poměrně rozsáhlý komplex, jenž je očividně technologicky mnohem vyspělejší, než je současná technologie Země. Na první pohled je znát znatelné zchátrání, zřejmě tu již hodně dlouho nikdo nežije. Ale i tak se zde nacházejí funkční počítače. Dost odstrašující alarm ale nutí plukovníka vydat rozkaz k ústupu. A jak moc správné rozhodnutí to bylo, se přesvědčují při svém ústupu. Celý tým je zasažen neznámým paprskem, jenž je paralyzuje. K sobě přicházejí až mnohem později v neznámé místnosti a s novým oblečením. V tuto chvíli za nimi přichází Harlan, poslední obyvatel planety Altair. Již po mnoho staletí zde žije sám a je tak vděčný za společnost. Konečně nebude sám na údržbu rozpadajícího se komplexu.

Tato představa se nikomu s týmu však příliš nezamlouvá. Oni zde rozhodně nehodlají zůstat a s okamžitou platností odcházejí na Zemi. Netrvá ale dlouho a začínají jim docházet Harlanova slova o vylepšení. Ani jeden z nich již není člověk. Jejich těla jsou tvořena robotickými součástkami, což konečně objasňuje Harlanův vysoký věk. A netrvá dlouho, aby pochopili, proč nechtěl, aby odešli. Nyní jsou androidy, tedy potřebují zdroj energie, který se nachází na Altairu. Musí se tedy vrátit a přinutit Harlema, aby jim vrátil jejich těla. Představa nesmrtelnosti zní sice lákavě, ale museli by za ní zaplatit neakceptovatelnou cenu.

Oni jsou průzkumníci cestující po hvězdách, rozhodně nehodlají strávit celou věčnost údržbou podzemního komplexu, jenž Harlanův lid vytvořil po kolapsu atmosféry na povrchu planety. Dost o náročnosti tohoto poslání vypovídají i čísla. Zpočátku zde bylo 1000 členů, kteří postupně odcházeli, až tu zůstal Harlan sám. Zoufalý a osamělý muž jim však zřejmě není schopen pomoci. Transfér myslí je očividně nevratný. A netrvá dlouho, aby SG-1 odhalila i příčinu. Ono tu nešlo ani tak o klasický transfér, spíše něco, co by se dalo nazvat klonováním. Harlen vytvořil robotické kopie a nahrál do nich vědomí, přičemž původní SG tým hodlal odeslat zpět na jejich planetu. Ač mají totožné vzpomínky, jen jeden z nich je originál a ten se vrátí zpět ke starému způsobu života. Druhý tým musí zůstat na Altairu a vzdát se cestování bránou. Je to až příliš nebezpečné.

Comments are closed.