Hvězdná brána – Rodinná pouta (Family Ties)

SGC je kontaktováno neznámým mužem, který tvrdí, že pro ně má velice závažné informace týkající se Arkadova útoku na Zemi. Na námitku, že je Arkad již mrtev, má jediné konstatování, jeho plán je již v pohybu a pokud ho nezastav í, hrozí Zemi bezprostřední hrozba. Vala v muži poznává svého otce Jaceka, nenapravitelného podvodníka, jemuž se vůbec nedá věřit. Avšak reálná hrozba dalšího bombového útoku, tentokrát přímo na Zemi velí opatrnost. Jacek nabízí SGC prozradit místo, kde se lodě nachází výměnou za azyl na Zemi. Vala radí generálovi, aby byl obezřetný a jejímu otci nevěřil. Ale takto zásadní informace je nutné přinejmenším prověřit. Generál tedy na Jacekovu podmínku přistupuje, tedy pokud jeho informace budou pravdivé. SG-1 míří k zadaným souřadnicím s Odysseou, kde opravdu nachází ukryté lodě připravené k bombovému útoku.

Jacek se tak pomalu začíná zabydlovat na Zemi, kde pokračuje v tom jediném, co umí. Vymýšlí kdejaký způsob, jak si přivydělat nějaké ty drobné. Takže okrádá stařenky ve zfixlovaném bingu, nebožákům na internetu prodává falešný hvězdný prach a dokonce zřizuje dobročinnou telefonní linku. Zkrátka vůbec neusnadňuje Vale si ke svému otci najít cestu. A ona by přitom ráda věřila, že se dokázal změnit. I když si ho jako malá příliš neužila, ty chvíle, kdy se doma ukrýval před těmi, jenž podvedl,přímo zbožňovala. A nyní by možná mohla zkusit navázat, tam kde před mnoha lety skončili. To by ala Jacek nesměl mít v plánu něco velkého. Důvod, proč přišel na Zemi je nakadah zbraňové kvality. Arkad jednu ze svých lodí má již na Zemi, připravenou kdykoliv splnit svůj účel. Jenže jaffům se příliš nechtělo tento rozkaz vyplnit, tak se rozhodli nakadah raději prodat.

A jak se zdá, Jacek je zřejmě jediný, s kým jsou ochotni obchodovat. Pokud by se tam někde objevila zásahovka, mají rozkaz nakadah okamžitě odpálit. Tedy pokud Jacek nezadá deaktivační kód, který v tuto chvíli jako jediný zdá. Generál Landry tak nemá jinou možnost, než Jaceka pustit s Valou, aby se pokusil loď získat. Ale rozhodně mu nehodlají věřit. Zatímco jej Vala vede k nastražené nákladní lodi, SG-1 se dostává k té pravé, teď již stačí jen počkat, jak se Jacek zachová. A ani tentokrát se v něm nezmýlili. Jacek okamžitě po proniknutí na palubu lodě startuje motory a odlétá. Jen netuší, že místo nakadahu si veze bezcenné pruty olova. Ale i ty je schopný za určitých podmínek zpeněžit, improvizovat mu vždy šlo a nějaký ten hejl se najde vždycky.

Comments are closed.