Hvězdná brána – Strážce (The Sentinel)

SG-9 má již jedenáct hodin zpoždění, ze své dlouhodobé mise na P2A-018. Měli být již dávno doma, něco se zřejmě muselo přihodit. Generál Hammond se tedy snaží se svým týmem spojit alespoň vysílačkou. Z rádiového přenosu vyplývá, že planeta byla napadena jaffy a celý tým je nyní pod těžkou palbou. To zjištění není nikterak potěšující, zvláště když cílem SG-9 bylo vyjednávat o přístupu k zařízení nazvaného strážce. Tato technologie již po generace chrání planetu před útoky zvenčí. Tak co se mohlo stát, že selhalo? Netrvá dlouho si uvědomit, kdo by za vše mohl nést odpovědnost. Na Latoně již před SGC operovat tým NID vedený plukovníkem Grievsem. Zřejmě nadešel čas ho navštívit ve vězení a dozvědět se pravdu.

Grievsovi se s Kershawovou podařilo v lesích strážce objevit, celého ho rozebrat a následně opětovně složit. Ale zřejmě museli udělat nějakou chybu, jíž je potřeba opravit. Grievse a Kershawová dostávají šanci napravit své pochybení a společně s SG-1 a SG-3 vyrážejí na P2A-018 zprovoznit strážce, než dorazí mateřská loď. Během své cesty se jim daří narazit na poručíka Grogana, jediného člena SG-9, kterému se podařilo přežít. V jeho doprovodu se Jack vydává do města, aby o situaci informoval vůdce Latoňanů Marulema. Ten má potíž si připustit možnost selhání. Kdyby se správci něco stalo, tak by zhasl plamen v jeho pracovně. A dokud onen plamen hoří, věří v něj. Zřejmě má akorát nějaký důvod vyčkávat. Ovšem s prvním výstřelem mateřské lodi přicházejí i první pochybnosti. Co když se opravdu něco stalo.

Potíže má i zbytek SG-1 u strážce. Dostat se přes silové pole není nijak snadné a příliš tomu nepomáhá ani jeden jaffský útok za druhým. Pokud se urychleně nepodaří deaktivovat pole a následně se ukrýt v jeho stínu, tak si tu brzy zahrají kdo přežije. Ale i přes proniknutí za ochranou bariéru nemají vyhráno. Nyní je potřeba najít chybu ve strážci. A jak se zdá, není to ani tak technický problém, jako nepřítomnost správce. Když tu byl Grievse naposledy, tak správce zastřelil. A jelikož spuštění strážce vyžaduje souznění stroje s člověkem, neměl jej kdo aktivovat. V tuto chvíli již začíná jit do tuhého. Jaffové zajali O’Neill a vyžadují přístup ke strážci. Nadešel čas splatit svůj dluh a aktivovat zbraň.

Comments are closed.