Hvězdná brána – Křišťálová lebka (Crystal Skull)

Sonda vyslána na P7X-377 odhaluje neuvěřitelnou stavbu. Přes tisíc metrů vysoká pyramida mayského původu je zkrátka naprosto famózní. Navíc něco v jejím nitru dokáže zpomalovat neutrina. To by mohlo být převratné pro chápání současné fyziky. Zatímco Carterovou nepřestávají překvapovat výsledky dodávané sondou, Danielovu pozornost upoutává křišťálová lebka na kamenném podstavci. Přesně takovou našel jeho dědeček v roce 1971 při vykopávkách v Belize. To byl počátek konce jeho vědecké kariéry, odborné kruhy nikdy nepřijali jeho tvrzení, že lebka, jíž našel je něco jako teleport. Že ho přenesla do ohromné jeskyně, kde ho kontaktovali obři. Ale jak se zdá, na Nickově příběhu by mohlo alespoň něco být. Je tedy záhodno provést alespoň standardní průzkumnou misi.

Ta je ale potřeba kvůli zvýšené radiaci omezit na několika minutoví průzkum. Není tedy příliš času na průzkum obří jeskyně, v jejímž středu stojí podstavec s lebkou. V okamžiku, kdy se jí Daniel zahledí do očí, začíná docházet k razantnímu zvýšení radiace. Daniel je navíc obklopen jistým energetickým polem. Na to Teal’c reaguje výstřelem zat’nik’atelu. Avšak příliš pozdě, po doktoru Jacksonovi jakoby se slehla zem. Navíc prudce rostoucí hodnoty radiace nutí zbytek týmu k unáhlenému návratu do SGC. Jelikož Teal’covi s vyrovnáváním následků ozářená pomáhá jeho symbiont, je rozhodnut se na planetu vrátit a přinést křišťálovou lebku. Jejím zkoumáním by se jim snad mohlo podařit zjistit, kam se poděl jejich přítel.

Jenže dr. Rothman si s lebkou naprosto neví rady. Podle jeho tvrzení tu mají jen těžítko, žádné teleportace či něčeho obdobného není schopná. V tuto chvíli je zřejmě jediný člověk, který ví, jak lebka funguje Danielův dědeček. Je však otázkou, zda jim bude schopen pomoci. Nick Ballard prožil posledních dvacet let v psychiatrickém zařízení, jeho posedlost lebkou se podepsala na jeho zdraví. Jenže v tuto chvíli nemají co ztratit. Jen s jeho pomocí, mohou pochopit, že se Daniel v tuto chvíli nachází v jiné dimenzi. A způsob, jak jej vrátit do našeho světa je velice snadný, musí nechat lebku dokončit to, co započala. Nepřítel mého nepřítele, je můj přítel. Tak tato věta vystihuje rasu, o níž mluvil Nick. Je to vysvětlení, proč při návratu nebyl do jiné dimenze přenesen i Teal’c. Díky Nickovi se daří Zemi navázat důležité spojenectví a Nick konečně završuje svou pouť za odhalením tajemství křišťálové lebky.

Comments are closed.